خانه ویلایی آجری با الگو گیری از معماری سنتی

 

این پروژه در زمین مسطح روستای Ezi ، شهر Xianyang ، استان شانشی چین واقع شده است ، به طول 35.1 متر از شمال به جنوب ، عرض 9 متر از شرق به غرب این پروژه  با جاده روستا و مناطق وسیعی از زمین های کشاورزی از جنوب هم مرز است. خانه ها و مکانهای مسکونی که در شرق ، غرب و شمال ساخته می شوند.
 

طراحی ویلای سنتی

خانه های این منطقه با  آجری قرمز که ریشه در معماری کهن این منطقه دارد و سقف شیب دار تالار باریک و خانه های مربعی ساخته شده اند که در واقع اصول خانه های سنتی محلی هستند . این خانه  با فرهنگ معماری سنتی بازسازی شده  و طنین نوستالژی را ایجاد می کنند. درب در گوشه جنوب شرقی سایت قرار دارد و با حالت زندگی مدرن ترکیب شده است.

ویلای سنتی اجری


 اتاق اصلی دارای دو طبقه ، یک خط الراس و دو شیب با طرح محور عمودی سه خانه متقارن متقارن ، درب در وسط ، فضاهای آفتابی در دو طرف جنوب ، همسایه اتاق خواب ، سالن نشیمن و دیگر فضاهای نشیمن است .فضاهای خدماتی مانند آشپزخانه ، اتاق ناهارخوری و اتاق استراحت در وسط قرار گرفته و مرکز آن یک سالن باریک بلند با یک راهرو. تراس در شمال طبقه دوم طراحی شده است تا یک تجربه فضایی چند لایه ایجاد کند. یک فضای کامل حیاط بین اتاق اصلی و راهرو برای خشک کردن گندم ، ذرت و انجام فعالیت های روزانه ایجاد شده است. شمال اتاق اصلی حیاط خلوت است ، با پله های مستقیم  به تراس طبقه دوم متصل است.

معماری داخلی ویلای سنتی


 
از آنجا که محیط زیست با کیفیت زندگی ارتباط تنگاتنگی دارد ، این پروژه بر تحقیق و استفاده از فناوری هایی برای بهبود قابلیت زندگی و عملکرد سبز خانه های مدرن روستایی تمرکز می کند و تأثیر شرایط طبیعی مانند باد ، نور ، آب و غیره را بر روی محیط زیست بررسی می کند. خانه ها با اتخاذ تکنیک های طراحی غیرفعال مانند تهویه ، روشنایی ، جرم حرارتی ، عایق ، باران و جداسازی آلودگی و غیره ساخته می شوند.
 

تهویه:

تالار باریکی که از شمال به جنوب قرار دارد ، برای ایجاد تهویه با فشار هوا مناسب است. سه مجموعه فضاهای دو ارتفاع در بالای آشپزخانه مسطح ، سالن باریک و توالت ، تهویه با فشار حرارتی را ایجاد می کند ، گردش هوا را تقویت می کند و کیفیت هوای داخلی خانه های عمیق را بهبود می بخشد.

ویلای سنتی


 
نورپردازی:

جنوب اتاق اصلی شیشه ای است ، پنجره های جانبی بلند همراه با برجستگی سقف باعث افزایش فضای روشنایی ، بهبود روشنایی داخل ساختمان و اجتناب از تابش خورشید تابستانی در همان زمان می شود. سه مجموعه از فضاهای دو ارتفاع بالای آشپزخانه ، سالن باریک و توالت از نور طبیعی نورگیر برای بهبود فضای تاریک خانه های سنتی استفاده می کنند.
 

جرم حرارتی و عایق:

طراحی اتاق زیر شیروانی (انبار) دو طبقه که از خانه های سنتی محلی به ارث رسیده است ، فضای ذخیره و فضای آزاد در تمام طول سال و یک بافر در زمستان و تابستان است که فضاهای اصلی فعالیت مانند اتاق خواب و اتاق نشیمن را در اتاق عایق بندی می کند. طبقه اول و ... در همین حال ، عایق داخلی در دیوارهای خارجی برای حفظ گرما اتخاذ شده است ، که هنر دیوار آجری ساده در فضای باز را همزمان نشان می دهد.

تهویه در خانه


جداسازی باران و فاضلاب:

توالت به طور تجربی طوری طراحی شده است که شامل دو فضای کاربردی مجزا باشد. استخر ادرار در داخل خانه قرار می گیرد. و یک توالت مخصوص فضولات جامد در غرب راهرو طراحی شده است. مدفوع که از طریق خط لوله فاضلاب متصل می شود ، به مخزن سپتیک سه سلولی زیرزمینی که به طور مرتب در نزدیکی دیوار ورودی خانه تمیز می شود ، تخلیه می شود. فاضلاب آشپزخانه و دوش در حیاط پشتی سپتیک تانک سه سلولی تخلیه شده و سپس از طریق تالاب مصنوعی در چاه خشک تخلیه می شود. در همین حال ، از آنجا که حیاط خانه و حیاط پشتی مجهز به گودال هایی هستند که با لوله های آب باران به هم متصل شده اند ، از آنجا که باران از طریق گودال ها و لوله های آب باران به سیستم جمع آوری آب باران جاده تخلیه می شود ، مشکل توالت فرنگی روستایی در تصفیه های مختلف حل می شود.

خانه ویلایی

 
یک منطقه روستایی دارای یک شبکه اجتماعی پیچیده و یک سنت غیرقابل پیش بینی است ، بنابراین ، طراحی خانه های روستایی به سختی تحت تأثیر تجارت یا فرهنگ مصرف کننده انبوه است ، این امر هزینه از دست رفته و جزئیات ساخت عالی را همزمان تضمین می کند. ساخته شده توسط صنعتگران محلی با مصالح محلی و صنایع دستی سنتی ، عملکرد و هنر آجرهای قرمز را با سنگ تراشی متقاطع ، "شمع شکوفه آلو" و سنگ تراشی ، و همچنین سنگ فرش راه راه ، پر کردن ماسه و روش اتصال مرطوب و غیره به نمایش گذاشته است. قاب ساخته شده از چوب قدیمی ثبات آن را تضمین می کند و مکمل آجرهای قرمز است. علاوه بر این ، یک پوشش سنگ مانند از دیوارهای آجری ساده در برابر فرسایش باران و قلیایی شدن محافظت می کند. علاوه بر این ، لایه سطحی ملات سیمان بر روی دیوارها و سقف های حیاط آجری استفاده می شود تا از ترک خوردگی ناشی از باران و برف در زمستان جلوگیری شود .
 

بهبود کیفیت زندگی ناشی از درک کامل زندگی است.

راهرو به عنوان فضای کلیدی ارتباط روزانه در خانه های سنتی گوانژونگ ، با نیمکت های آجری قرمز رنگ در مقابل دیوار خارجی در ورودی اصلی برای ارتباط روزانه بین همسایگان تسهیل شده است. حیاط داخل خانه محل خشک کردن محصولات زراعی در فصول کشاورزی است ، فضای استراحت داخلی در زیر درخت طراحی شده است. اجاق های آجری و کابینت های داخلی آشپزخانه آشپزی و گرمایش آتش بازی سنتی را امکان پذیر می کند و برای استفاده از گاز طبیعی در آینده آماده می شود.

طراحی و اجرای خانه ویلایی


 
در داخل منطقه است که می توان معماری محلی را به طور بحث برانگیزی توسعه داد ، ویژگی ها را حفظ کرد و بنابراین تنوع منطقه ای شکل گرفت. بدون احتساب هزینه خرید مبلمان و لوازم بهداشتی - هزینه کل پروژه حدود 312،000 یوان ، حدود 1296.8 یوان در هر متر مربع است. این پروژه با اجتناب از طراحی قدیمی شهرنشینی و مصرف بیش از حد منابع ، شیوه ساخت یکپارچه سازی میراث فرهنگ و توسعه سبز را توسعه می دهد ، اساسی ترین و کاربردی ترین هدف را در طراحی ساختمان مشخص می کند ، یک سیستم ساخت و ساز مسکونی سفارشی برای منطقه ایجاد می کند و فراهم می کند. این خانه می تواند الگویی برای ساخت ، بازسازی و گسترش خانه های مشابه.
منبع:
https://www.archdaily.com/

اشتراک گذاری
مشاهده تمامی پروژه ها