Toll Free 1800.899.900

معماری

نمای ساختمان رومی

نمای ساختمان رومی چیست؟

نمای رومی و یا کلاسیک الهام گرفته از سبک معماری روم و یونان و هم چنین بناهای بجا مانده از دوره هخامنشی در ایران می باشد .این سبک در تاریخ معماری به سه سبک دوریت ،قرنتی ،و یونیک تقسیم می شود .با مطالعه بر روی ساختمان های رومی و یونانی، ستونها و عناصر معماری در داخل و بیرون ساختمان ،دلایل سازه ای و زیبایی شناسی داشته ،ستونها با شیارها و سر ستونهای بزرگ، عناصر باربر بنا بودند که در عین حال زیبایی خاصی نیز به ساختمان می بخشیدند .هم چنین دلایل زیر ساختی و سازه ای نیز داشته اند  وآنچه امروزه در این سبک جود دارد فقط جنبه زیبایی داشته و در واقع پوسته ای بر روی جداره های ساختمان در نما و یا داخل آن خودنمایی میکند.

مشخصه های نمای رومی و نمای کلاسیک ساختمان

1-قوسها و طاقهای عریض در نما و بین عناصر عمودی 
2-ستونها با سر ستون و پایه های مختلف (در سه سبک معماری یونانی )
3-پوشش جداره ها با طره ها ،ستونها و عناصر افقی و عمودی کلاسیک.

مصالح بکار رفته در نمای کلاسیک آپارتمان

نماهای شکیل کلاسیک با نمای آجر و سنگ تراورتن اجرا می شوند اما اگر در اقلیمی ساختمان بنا میشود که بارندگی و عوامل جوی سخت کمتر است .
میتوان از نمای رومی سیمانی هم استفاده کرد با روکش های نانو میتوان از کثیفی و فرسودگی نما جلوگیری کرد . در نمای ساختمان ترکیب سنگ و آجر و یا آجر و سیمان به تنهایی قسمتهای بدون فرم با آجر پر میشوند.قستمهایی که شامل عناصر نمای رومی می باشند بصورت نمای سنگی رومی و یا نمای سیمانی و رومی استفاده می شود .کنتراسی که آجر و سنگ ایجاد میکنند جلوه خاصی به این نوع از نماها می بخشد

 

نمای ساختمان رومی

 

 

هزینه اجرای نمای رومی

همانطور که در بالا توضیح داده شد در صورت استفاده از سنگ نما،ساختمان شکیل تر خواهد بود ولی گرانتر است. در طراحی نمای ساختمان با سیمان هزینه اجرای کاهش میباید .بهترین روش در محاسبه هزینه اجرای این است که طراحی صورت بگیرد و طراحان بر اساس طراحی، متراژ برآورد اولیه را انجام دهند .اما کمترین هزینه نمای رومی متری 700000 (هفتصد هزار) تومان می باشد .

بهترین طراحان نمای رومی 

طراحان حرفه ای و با تجربه در زمینه طراحی نمای رومی ساده ،نمای کلاسیک ساختمان و نمای رومی ویلایی، که معمولا درشرکتهای معماری فعال هستند علاوه بر تسلط به طراحی و اصول زیبایی شناسی این نوع نماها میبایست به جزییات اجرایی  نیز مسلط باشند و توان تولید نقشه های اجرایی  را داشته باشند .

نمای کلاسیک


نمای رومی برای چه نوع فضاهایی مناسب هستند ؟

نمای رومی برای هر نوع ساختمانی همچون تالار های پذیرایی ،سالن های تشریفاتی و..مناسبند. استفاده از نمای رومی ویلایی برای ویلاهای بزرگ گزینه ی مناسبی است

روش طراحی نمای رومی

در طراحی نمای رومی که همان طراحی نمای کلاسیک می باشد از سرستون ها ،مجسمه ،تراشهای روی ستون ،طره و پایه ستون های رومی استفاده میشود .طراحی این نوع ساختمان ها با سنگ و یا سیمان سفید به روش سیمان بری انجام می شود.نوع مصالح انتخابی هزینه نمای رومی را مشخص می کند.

نورپردازی در نمای رومی جدید

نمای ساختمان رومی با نورپردازی جلوه ویژه پیدا می کند .نور شب یک اصل اساسی در نمای این نوع ساختمان ها می باشد. به دلیل شکستها و پروخالی های زیادی که در نمای کلاسیک وجود دارد . نور پردازی و طراحی نور اثر زیادی در جلوه خواهد داشت ،لازم است طراحان و مجریان نمای رومی آشنایی با چراغ ها و انواع نورپردازی نما داشته باشند تا بتوانند جاگذاری مناسبی انجام دهند

 

نمای رومی و کلاسیک


 

رویکرد شهرداری در مورد نماهای ساختمان رومی

در چند سال اخیر به دلایل فرهنگی و سبک سازی برخی معماران و سازندگان مطرح ،سبک نمای رومی کلاسیک در شهر تهران و شهر های بزرگ گسترش پیدا کرد و این خود منجر به مخالفت بسیاری از صاحب نظران طراحی شهری و معماری شد .

 طبق قوانین فعلی شهرداری در شهر تهران طراحی و اجرای نمای رومی ممنوع می باشد .این قوانین درابتدا شامل بعضی از مناطق تهران بود اما در این یکسال این قانون و ممنوعیت ساختمان رومی در تمامی مناطق تهران و برخی از شهر های بزرگ دیگر وجود دارد.

تفاوت نمای رومی و نمای مدرن 

امروزه در کل جهان معماران بزرگ و بناهای مهم هرگز با نمای رومی طراحی و اجرا نمی شوند و رویکر دنیا نسبت به طراحی نما ، طراحی ساده و کاربردی است . به طور مثال استفاده از مصالح قابل بازیافت در ساختمان ،مصالح غیر تجملی ،مصالح که متناسب با فرهنگ و اقلیم منطقه باشد .

اما در ایران نمای رومی به دلیل تجملی بودن و نشانگر از تجملات و ثروت و دلایل فرهنگی طرفداران بسیاری دارد .عمده تفاوت این نما و نمای مدرن تفاوت در سادگی طراحی است و اینکه در سبک مدرن تنوع زیادی در استفاده از مصالح وجود دارد و لی در نمای کلاسیک محدویت وجود دارد.

-->

خدمات شرکت زانا

معماری |  بازسازی

بازسازی

بازسازی امری کاملا تخصصی در صنعت ساختمان محسوب می شود که باید توسط تیم حرفه ای صورت پذیرد .…

ادامه مطلب

طراحی ویلا و محوطه

شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگ مارا به دامان طبعت سوق میدهد . در دامان طبعت نیاز به ویلاهایی است که در…

ادامه مطلب

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی ومعماری داخلی ترکیبی از هنر و فن است در راستای بهینه ساختن فضاهای ساختمان ها…

ادامه مطلب

طراحی نما

طراحی نما اولین بخش از معرفی ساختمان است که تاثیر زیادی در ارزش بنا و همینطور چهره شهری داشته…

ادامه مطلب


مطالب مشابه